« Atgal


2019-aisiais projektas NEDELSK tęs savo kelionę po Lietuvą

2019-04-03

Jau septyniolika metų gyvuojančio projekto „Nedelsk“ kūrėja ir iniciatorė Agnė Zuokienė teigia, kad krūties vėžys ir toliau išlieka didele problema tiek Lietuvoje, tiek kitose Europos Sąjungos šalyse, tačiau pripažįsta, kad per paskutinius dešimt metų visuomenės požiūris į šią problemą stipriai pasikeitė.

„Prisimenu tuos pirmuosius metus, kuomet pradėjome įgyvendinti projektą „Nedelsk“. Tuomet daugelis manė, kad jeigu tau yra diagnozuotas vėžys, tai yra mirties nuosprendis. Visgi taip nėra, diagnozavus vėžinį susirgimą ankstyvoje stadijoje išgyvena daugiau kaip 80 proc. moterų. Stipriai pasikeitė ir visuomenės požiūris – šiandien vyrai daug labiau palaiko moteris, su jomis važiuoja į  ligoninę. Anksčiau viskas buvo kitaip, matau didelius pokyčius“, - sako A. Zuokienė.

Krūties vėžys – dažniausia moterų onkologinė liga Lietuvoje ir daugelyje Vakarų pasaulio šalių. Bet kuri moteris per gyvenimą turi apie 10 proc. riziką susirgti šia klastinga liga. 2018-aisiais metais Lietuvoje nustatyta 1700 naujų krūties vėžio atvejų, o net 600 moterų šios ligos įveikti nepavyko. Ekspertai pastebi, kad tobulėjančios technologijos leidžia vėžį aptikti pirmomis jo stadijomis, todėl, net ir sužinojus diagnozę, galimybė išgyti yra labai didelė.

2019-aisiais projektas aplankys didžiąją dalį Lietuvos

Šiais metais rožinis autobusiukas ir vėl aplankys didžiąją dalį Lietuvos savivaldybių. A. Zuokienė teigia, kad tokie projektai pabaigos negali turėti, mat daugelyje regionų tai yra vienintelis būdas moterims pasitikrinti sveikatą.

„Metai iš metų mūsų darbas nesikeičia – su rožiniu autobusiuku stengiamės aplankyti kuo didesnį skaičių savivaldybių. Projekto aktualumas kiekvienais metais vis labiau auga, nes vis daugiau moterų pradeda domėtis krūties vėžiu, prevencija ir tyrimais. Kitas dalykas, kad moterys privalo tikrintis dėl krūties vėžio periodiškai, o ne mažai daliai jų mūsų projektas yra vienintelė galimybė tai padaryti“, - sako A. Zuokienė.

Projekto iniciatorė taip pat teigia, kad daugelis onkologinių skyrių ligoninėse labai pozityviai žiūri į projekto „Nedelsk“ pacientes: „Onkologiniai skyriai tikrai labai palaiko mūsų projektą ir, jeigu į ligoninę atvyksta moteris, kuri pasako, kad ji iš rožinio autobusiuko, gydytojai jau žino, kad situacija yra tikrai rimta ir akimirksniu imasi gydymo“.

Visgi A. Zuokienė sako, kad sunkiausias dalykas projekte – pasakyti moteriai, kad ji serga vėžiu. „Aš asmeniškai niekada nepripratau prie to. Bet dabar tiek aš, tiek projekte dalyvaujantys gydytojai stengiamės tai pasakyti labai aiškiai ir be jokių užuolankų, kad moteris suprastų, jog vienintelis kelias – gydymasis, kad negali būti jokių „bet“. Daugeliui moterų tai būna šokas, jos net neįsivaizduoja, kad vėžys gali būti čia pat. Deja, bet taip yra, - sako A. Zuokienė.

Be rėmėjų projektas neegzistuotų

Kalbėdama apie projekto gyvavimą A.Zuokienė sako, kad projektas gimė ir išsilaiko tik iš privačių lėšų: „Projektas be tokių bendrovių kaip „Baltic Agro“ negalėtų vykti, nes visus šiuos septyniolika metų mes gaudavome tik privačių rėmėjų paramą“.

„Aš labai džiaugiuosi, kad prie projekto prisideda tiek daug ūkininkų. Bendraudama su jais suprantu, kaip jiems yra svarbu prisidėti prie jų bendruomenių ir bendro gėrio, todėl dar kartą noriu jiems pasakyti ačiū, nes kiekvieno iš jų parama išgelbėjo šimtus moterų gyvybių visoje Lietuvoje“, - sako A. Zuokienė.

Per dieną „Nedelsk“ autobusiukas aplanko dvi gyvenvietes, kiekvienoje jų patikrinama vidutiniškai po 50 moterų. Tyrimai rodo, jog daugumai moterų tai būna pirmoji profesionali konsultacija. Iš viso per metus projekto metu patikrinama daugiau kaip 1500 moterų.

Įmonė ,,Baltic Agro” jau ne vienerius yra pagrindinė šio projekto rėmėja – dalis gautų lėšų pardavus rožinę „Trioplast“ plėvelę ir „Tradecorp“ trąšas skiriama projektui „Nedelsk“. Projekto atstovai skaičiuoja, kad dėka „Baltic Agro“ ir Lietuvos ūkininkų paramos dėl krūties vėžio ištirta daugiau kaip keli tūkstančiai moterų.