« Atgal


Sprendimas, padedantis neprarasti derliaus

2022-04-11

Veikiausiai visi ūkininkai rudenį pasirūpino savo žieminiais pasėliais: patręšė, apdorojo herbicidais. Pavasarį darbų, kartu ir investicijų, bus kur kas daugiau. Augalų priežiūros priemonių kainoms vis dar kylant, ūkininkai pagrįstai nuogąstauja, ar investicijos sugrįš.

Prieš 15 ar 10 metų gaudavome gerokai mažesnį derlių nei pastaraisiais metais. Analizuodami sėklų veislių aprašymus, matome, kad galimas kur kas didesnis derliaus potencialas, nei užauginama laukuose. Kodėl?
 
Faktiškai gaunamam derliui įtakos turi labai daug veiksnių: tinkama sėjomaina, dirvožemio paruošimas, laiku atlikta ir reikiamame gylyje sėja, tręšimo ir augalų apsaugos priemonių pasirinkimas ir naudojimas tinkamu laiku. Dalį veiksnių gali lemti pats augintojas, kiti: klimato kaita, oro sąlygos, tai yra abiotiniai veiksniai, – kur kas sunkiau suvaldomi.
 
Kas yra abiotiniai veiksniai ir kodėl jie tokie svarbūs augintojams? 
 
Abiotiniai veiksniai – tai aplinka, kuri supa augalus ir turi įtakos jų gyvenimo ciklui. Šie veiksniai sudaro fizinių ir cheminių veiksnių visumą. Fiziniai abiotiniai veiksniai – tai temperatūra, jos pokyčiai, vandens ir šviesos kiekis, aplinkos slėgis, mechaninės grunto savybės. Cheminiai abiotiniai veiksniai – tai atmosferos, vandens ir grunto cheminė sudėtis. Abiotiniai veiksniai augalus palankiai veikia tik iki tam tikros ribos, o ją peržengus augalai patiria stresą ir pradeda sunkiau vystytis, nustoja augti, džiovina šoninius ūglius ar net žūsta. 
 
Visa abiotinio streso žala vyksta augalo ląstelių lygmeniu. Įprastomis sąlygomis ląstelė yra tvirta. Joje esantis osmosinis slėgis normalus ir nėra rizikos, kad augalai žus. Taip sukuriama pusiausvyra tarp ląstelės viduje ir išorėje esančio slėgio.